Hellinger szerint van egy hierarchia a családban, aminek a megbomlásával nem tud optimálisan működni a család és a benne élő egyén. Ilyen problémát okoz a testvéri hierarchia nem betartása.

Milyen esetben tud ez elcsúszni?
– Amikor az egyik vagy mindkét szülő hiányzik a rendszerből.
– Amikor a szülők bizonytalanok a nevelést illetően.
– Amikor nagyon speciális gyermek születik a rendszerbe és a család elkezdi túlfélteni vagy épp félni kezd az ő reakciójától.

Mi a teendő, ha te vagy a túlféltett és már bevésődött a “szegény Marika” kifejezés, pedig te nem szeretnél ez alatt a címke alatt élni?

  • Fejleszd az önbizalmad! Pl.: Célkitűzésekkel és azok elérésével. Tetteid bizonyítják, hogy nem kell feleslegesen félteni téged.
  • Mondd a családtagoknak, hogy ne használják ezeket a kicsinylő jelzőket! Vagy adj útmutatást, hogy tudnak segíteni!
  • Ha ténylegesen nem tudják kezelni az érzelmeidet, olyan közegben add ki az érzéseidet, akik hisznek benned és tudják, hogy ez egy átmeneti állapot!

Mi a teendő, hogy te léptél a nagytestvér szerepébe?
– Nem te vagy a szülő! Nem a te feladatod a testvéred terhét is cipelni!
– Biztosítsd testvéredet a szeretetedről, de ne kezd helyette megoldásokon törni a fejedet és megoldásokat kitalálni! Hagyd a folyamatban! (Legfeljebb javasolj neki egy terapeutát!)
– Biztosítsd, hogy tudod nehézben van, de megtalálja a megoldást mint mindig!
– Tanulj meg kistestvér maradni! Azzal, hogy nem avatkozol be, biztosítod a másikat, hogy hiszel benne és nem egy gyámoltalan, akit védeni kell.

Feladat: Vizualizáld a megfelelő családi rendet! Baloldalt apa, mellette anya. Előttük balról jobbra: Testvérek születési sorrendben. Mozaik család esetén kicsit komplikáltabb. Kérj segítséget egy szakembertől ez esetben!


Kiegyensúlyozott családi dinamikát kívánok! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük